Skip to content

203 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1962

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Jul 7, 1986

Property Information

Block19203
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,197
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,700
47%
Improvement Value:$119,300
53%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,819-0.7%
2024$4,851+43.0%
2023$3,391-0.4%
2022$3,405+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 3587, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1962