Skip to content

213 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 25, 2024

Property Information

Block19203
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,700
41%
Improvement Value:$142,300
59%
Total Assessment$243,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,426-0.6%
2024$5,460+40.1%
2023$3,898-0.4%
2022$3,912+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 8712, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 1910