Skip to content

215 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 19, 2018

Property Information

Block19203
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,700
35%
Improvement Value:$187,100
65%
Total Assessment$287,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,427-0.6%
2024$6,467+40.1%
2023$4,616-0.4%
2022$4,634+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 9362, Page 346Recorded12/3/2018

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 7061, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1910