Skip to content

560 West Side Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Date
Aug 25, 2022

Property Information

Block19301
Lot70
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
14%
Improvement Value:$491,900
86%
Total Assessment$574,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,824-0.6%
2024$12,905+40.1%
2023$9,212-0.4%
2022$9,246+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900