Skip to content

840 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jun 22, 2016

Property Information

Block18204
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description3S-F-1C-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
22%
Improvement Value:$469,700
78%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,398-0.6%
2024$13,482+12.1%
2023$12,030-0.4%
2022$12,075+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

DeedBook 9126, Page 995Recorded6/23/2016

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 7140, Page 30