Skip to content

242 Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2004

Property Information

Block19401
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page194

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,049
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
27%
Improvement Value:$299,000
73%
Total Assessment$407,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,088-0.6%
2024$9,145+40.1%
2023$6,528-0.4%
2022$6,553+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890