Skip to content

66.5 Oak StreetJersey City, NJ 07304

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2018

Property Information

Block19502
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page195

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,275
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
24%
Improvement Value:$273,100
76%
Total Assessment$357,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,974-0.6%
2024$8,024+40.1%
2023$5,728-0.4%
2022$5,749+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$7,000

From:

To:

DeedBook 9083, Page 516Recorded12/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1963