Skip to content

16 Yale Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1911

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Jul 31, 2003

Property Information

Block20803
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S+3S-B+F-1U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,068
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
26%
Improvement Value:$316,000
74%
Total Assessment$425,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,490-0.6%
2024$9,550+40.1%
2023$6,817-0.4%
2022$6,843+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 7145, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1911