Skip to content

17 Monitor St.Jersey City, NJ 07304

Built 1895

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 2, 2019

Property Information

Block20302
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page203

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,524
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,900
54%
Improvement Value:$190,100
46%
Total Assessment$411,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,178-0.6%
2024$9,235+40.1%
2023$6,592-0.4%
2022$6,617+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,524DeedBook 9415, Page 763Recorded7/10/2019

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4536, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1895