Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
38 Bennett St.Jersey City, NJ 07304
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 1999
Property Information
Block20401
Lot78
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page204
Building Details
Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$98,900
95%
Improvement Value:$5,200
5%
Total Assessment$104,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,325 | -0.6% |
| 2024 | $2,339 | +40.1% |
| 2023 | $1,670 | -0.4% |
| 2022 | $1,676 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.