Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
74 Bennett St.Jersey City, NJ 07304
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2016
Property Information
Block19102
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191
Building Details
Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$98,300
95%
Improvement Value:$5,200
5%
Total Assessment$103,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,311 | -0.6% |
| 2024 | $2,326 | +40.1% |
| 2023 | $1,660 | -0.4% |
| 2022 | $1,666 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.