Skip to content

147 Boyd Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Mar 18, 2009

Property Information

Block20503
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,424
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
40%
Improvement Value:$147,100
60%
Total Assessment$245,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,473-0.6%
2024$5,507+40.1%
2023$3,931-0.4%
2022$3,946+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8657, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1890