Skip to content

277 Fulton Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Jun 6, 2016

Property Information

Block24804
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,422
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,800
36%
Improvement Value:$179,700
64%
Total Assessment$281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,286-0.6%
2024$6,325+40.1%
2023$4,515-0.4%
2022$4,532+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$186,000

From:

To:

DeedBook 9125, Page 470Recorded6/16/2016

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5181, Page 101

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3581, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1900