Skip to content

43 Clarke Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$915,000
Last Sale Date
Mar 23, 2018

Property Information

Block20803
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
30%
Improvement Value:$490,000
70%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,631-0.6%
2024$15,729+40.1%
2023$11,228-0.4%
2022$11,270+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,270,000

From:

To:

DeedBook 9069, Page 549Recorded10/15/2015

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 8556, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1910