Skip to content

323 Virginia Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1920

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 17, 2018

Property Information

Block20801
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-STUCCO-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
41%
Improvement Value:$150,800
59%
Total Assessment$255,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,701-0.6%
2024$5,737+40.1%
2023$4,095-0.4%
2022$4,110+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 9343, Page 594Recorded9/26/2018

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5649, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1920