Skip to content

94 Mallory Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2012

Property Information

Block20803
Lot81
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,653
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,700
40%
Improvement Value:$139,800
60%
Total Assessment$231,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,169-0.6%
2024$5,202+40.1%
2023$3,713-0.4%
2022$3,727+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 8827, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1909