Skip to content

271 Ege Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Mar 16, 2022

Property Information

Block20802
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,406
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
43%
Improvement Value:$144,500
57%
Total Assessment$253,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,661-0.6%
2024$5,696+40.1%
2023$4,066-0.4%
2022$4,081+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,406DeedBook 9658, Page 537Recorded4/18/2022

Property Sale

Sale
$108,600
DeedBook 4648, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1900