Skip to content

371 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 9, 2016

Property Information

Block21001
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page210

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,718
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
22%
Improvement Value:$262,600
78%
Total Assessment$338,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,552-0.6%
2024$7,599+40.1%
2023$5,425-0.4%
2022$5,445+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 9138, Page 684Recorded8/15/2016

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 9109, Page 806Recorded4/4/2016

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8193, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1900