Skip to content

148-150 Virginia AveJersey City, NJ 07304

Last Sale Date
Mar 14, 2003

Property Information

Block21001
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page210

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A-12U-H
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,000
31%
Improvement Value:$995,900
69%
Total Assessment$1,450,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,399-0.6%
2024$32,602+40.1%
2023$23,272-0.4%
2022$23,359+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7078, Page 109