Skip to content

324 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Aug 4, 2016

Property Information

Block303
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-B-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,435
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,000
45%
Improvement Value:$239,600
55%
Total Assessment$438,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,794-0.6%
2024$9,855+40.1%
2023$7,035-0.4%
2022$7,061+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

DeedBook 9137, Page 887Recorded8/12/2016

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3783, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1925