Skip to content

27 Pierce Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1960

Last Sale Price
$615,888
Last Sale Date
Oct 16, 2017

Property Information

Block2101
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,722
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
39%
Improvement Value:$355,400
61%
Total Assessment$580,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,960-0.6%
2024$13,042+40.1%
2023$9,310-0.4%
2022$9,344+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$615,888

From:

To:

DeedBook 9248, Page 81Recorded10/20/2017

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

DeedBook 9089, Page 611NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded1/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960