Skip to content

624 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1964

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Feb 7, 2020

Property Information

Block603
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,762
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
50%
Improvement Value:$192,300
50%
Total Assessment$382,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,537-0.6%
2024$8,590+40.1%
2023$6,132-0.4%
2022$6,155+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,762DeedBook 9491, Page 341Recorded6/15/2020

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3301, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1964