Skip to content

1055 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 28, 1993

Property Information

Block2103
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,574
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,400
39%
Improvement Value:$275,500
61%
Total Assessment$448,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,024-0.6%
2024$10,087+40.1%
2023$7,200-0.4%
2022$7,227+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4644, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1900