Skip to content

757 Ocean Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2018

Property Information

Block21305
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page213

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-CAR WASH

Assessment

Land Value:$372,500
31%
Improvement Value:$845,100
69%
Total Assessment$1,217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,189-0.6%
2024$27,359+40.1%
2023$19,530-0.4%
2022$19,603+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5399, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 0001