Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
758 Garfield Ave.
Jersey City, NJ 07305
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 8, 2008
Property Information
Block23305
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233
Building Details
Building Class---
Description2S-CB-O-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.35
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$557,600
49%
Improvement Value:$580,200
51%
Total Assessment$1,137,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $25,407 | -0.6% |
| 2024 | $25,566 | +40.1% |
| 2023 | $18,250 | -0.4% |
| 2022 | $18,319 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.