Skip to content

191 Clerk St.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$464,000
Last Sale Date
Nov 16, 2021

Property Information

Block21401
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,706
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
25%
Improvement Value:$258,100
75%
Total Assessment$345,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,713-0.6%
2024$7,761+40.1%
2023$5,540-0.4%
2022$5,561+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$464,000
Sq Ft3,706DeedBook 9625, Page 739Recorded12/25/2021

Property Built

Built

Year Built: 1915