Skip to content

580 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block24201
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page242

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,617
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
22%
Improvement Value:$303,700
78%
Total Assessment$391,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,731-0.6%
2024$8,786+40.1%
2023$6,272-0.4%
2022$6,295+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

DeedBook 9243, Page 906Recorded10/6/2017

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 9243, Page 906

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 7605, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1925