Skip to content

11 Waverly St.Jersey City, NJ 07306

Built 1936

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 3, 2016

Property Information

Block5803
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,239
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
61%
Improvement Value:$158,000
39%
Total Assessment$408,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,111-0.6%
2024$9,168+40.1%
2023$6,544-0.4%
2022$6,569+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 9105, Page 323Recorded3/10/2016

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5411, Page 78

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 3584, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1936