Skip to content

196 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1935

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 22, 2007

Property Information

Block1301
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
42%
Improvement Value:$264,900
58%
Total Assessment$459,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,270-0.6%
2024$10,334+40.1%
2023$7,377-0.4%
2022$7,404+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 8147, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1935