Skip to content

211 Culver Ave.Jersey City, NJ 07305

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block22102
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page221

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$90,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,016-0.6%
2024$2,029+40.1%
2023$1,448-0.4%
2022$1,454+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3398, Page 32