Skip to content

195 Culver Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$57,000
Last Sale Date
Jul 18, 1995

Property Information

Block22102
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page221

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-1U-NH
Dwellings1
ZoningI-2
Sq Footage1,640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
27%
Improvement Value:$224,000
73%
Total Assessment$307,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,871-0.6%
2024$6,914+40.1%
2023$4,936-0.4%
2022$4,954+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4887, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1926