Skip to content

10 Culver Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 5, 2006

Property Information

Block22301
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,100
39%
Improvement Value:$150,800
61%
Total Assessment$246,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,513-0.6%
2024$5,548+40.1%
2023$3,960-0.4%
2022$3,975+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 7881, Page 179NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/1/2006

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 3318, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1925