Skip to content

2085 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 29, 2005

Property Information

Block22301
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-BG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
35%
Improvement Value:$149,400
65%
Total Assessment$229,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,134-0.6%
2024$5,166+40.1%
2023$3,688-0.4%
2022$3,701+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 7784, Page 137Recorded1/17/2006

Property Built

Built

Year Built: 1925