Skip to content

258 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2002

Property Information

Block24803
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page248

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,713
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
38%
Improvement Value:$137,300
62%
Total Assessment$221,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,946-0.6%
2024$4,977+40.1%
2023$3,553-0.4%
2022$3,566+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930