Skip to content

294 Claremont Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jan 26, 2024

Property Information

Block22304
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,747
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
32%
Improvement Value:$192,100
68%
Total Assessment$283,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,322-0.6%
2024$6,361+40.1%
2023$4,541-0.4%
2022$4,558+10.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft2,747DeedBook 9801, Page 641Recorded2/8/2024

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,747DeedBook 9772, Page 252Recorded9/19/2023

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft2,747DeedBook 9740, Page 214Recorded4/11/2023

Property Built

Built

Year Built: 1925