Skip to content

170 Stegman St.

Jersey City, NJ 07305

Built 1961

Last Sale Date
Nov 20, 2023

Property Information

Block25001
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page250

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,490
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
26%
Improvement Value:$267,500
74%
Total Assessment$361,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,822-0.6%
2024$7,873+41.9%
2023$5,548-0.4%
2022$5,570+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961