Skip to content

99-99a Randolph Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Sep 1, 2022

Property Information

Block22703
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,154
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
29%
Improvement Value:$227,900
71%
Total Assessment$322,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,210-0.6%
2024$7,256+40.1%
2023$5,179-0.4%
2022$5,199+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft2,154DeedBook 9734, Page 971Recorded3/17/2023

Property Built

Built

Year Built: 1915