Skip to content

6 Vreeland Terr.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Dec 23, 2025

Property Information

Block24201
Lot60
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page242

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,800
34%
Improvement Value:$175,400
66%
Total Assessment$267,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,967-0.6%
2024$6,004+40.1%
2023$4,286-0.4%
2022$4,302+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft2,128DeedBook 9956, Page 79Recorded1/12/2026

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 8816, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1925