Skip to content

106 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1918

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Feb 6, 2013

Property Information

Block22704
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
33%
Improvement Value:$194,100
67%
Total Assessment$289,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,456-0.6%
2024$6,496+40.1%
2023$4,637-0.4%
2022$4,655+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8902, Page 12

Property Sale

Sale
$141,835
DeedBook 8711, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1918