Skip to content

136 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 6, 2021

Property Information

Block22704
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,407
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
25%
Improvement Value:$256,500
75%
Total Assessment$341,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,626-0.6%
2024$7,674+40.1%
2023$5,478-0.4%
2022$5,498+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900