Skip to content

18 Grant AveJersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 19, 2024

Property Information

Block23201
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page232

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
37%
Improvement Value:$127,100
63%
Total Assessment$201,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,491-0.6%
2024$4,519+40.1%
2023$3,226-0.4%
2022$3,238+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$10
DeedBook 9845, Page 547

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 3543, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1900