Skip to content

40 Grant Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2005

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Sep 28, 2017

Property Information

Block23201
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page232

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,272
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
21%
Improvement Value:$321,500
79%
Total Assessment$407,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,088-0.6%
2024$9,145+40.1%
2023$6,528-0.4%
2022$6,553+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 9243, Page 472Recorded10/5/2017

Property Sale

Sale
$148,200

From:

To:

DeedBook 9027, Page 202Recorded3/13/2015

Property Sale

Sale
$468,000
DeedBook 7766, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 2005