Skip to content

741 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1924
Commercial

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Mar 28, 1986

Property Information

Block23304
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,900
25%
Improvement Value:$281,500
75%
Total Assessment$375,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,383-0.6%
2024$8,435+40.1%
2023$6,021-0.4%
2022$6,044+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3546, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1924