Skip to content

742 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Date
Jan 31, 1992

Property Information

Block23305
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,800
27%
Improvement Value:$231,500
73%
Total Assessment$319,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,130-0.6%
2024$7,175+40.1%
2023$5,122-0.4%
2022$5,141+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4469, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1926