Skip to content

738 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jul 15, 2008

Property Information

Block23305
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,600
29%
Improvement Value:$232,900
71%
Total Assessment$326,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,291-0.6%
2024$7,336+40.1%
2023$5,237-0.4%
2022$5,257+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8586, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1926