Skip to content

748 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1928

Owner
---
Last Sale Price
$47,925
Last Sale Date
Apr 3, 2023

Property Information

Block23305
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,972
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,200
29%
Improvement Value:$223,300
71%
Total Assessment$314,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,023-0.6%
2024$7,067+40.1%
2023$5,045-0.4%
2022$5,063+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$47,925
Sq Ft1,972DeedBook 9746, Page 274Recorded5/9/2023

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,972DeedBook 9459, Page 301Recorded12/30/2019

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 9209, Page 92Recorded6/15/2017

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5865, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1928