Skip to content

740 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2003

Property Information

Block23305
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,100
30%
Improvement Value:$216,800
70%
Total Assessment$309,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,920-0.6%
2024$6,963+40.1%
2023$4,971-0.4%
2022$4,989+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926