Skip to content

141 Wilkinson Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1912
Apartment

Last Sale Price
$947,400
Last Sale Date
Mar 9, 2022

Property Information

Block23502
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-F-D-6U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,932
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
27%
Improvement Value:$580,000
73%
Total Assessment$790,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,641-0.6%
2024$17,751+150.6%
2023$7,083-0.4%
2022$7,110+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$947,400
Sq Ft4,932DeedBook 9653, Page 307Recorded3/29/2022

Property Sale

Sale
$512,500

From:

To:

DeedBook 9069, Page 62Recorded10/13/2015

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 8535, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1912