Skip to content

106 Bayview Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Date
Feb 3, 2022

Property Information

Block23502
Lot60
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,018
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
36%
Improvement Value:$151,900
64%
Total Assessment$237,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,301-0.6%
2024$5,334+40.1%
2023$3,808-0.4%
2022$3,822+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1909