Skip to content

146 Bayview Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1908

Owner
---
Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Nov 17, 2021

Property Information

Block23502
Lot81
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1UH-CBG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,051
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,000
29%
Improvement Value:$199,400
71%
Total Assessment$280,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,261-0.6%
2024$6,301+40.1%
2023$4,498-0.4%
2022$4,514+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft2,051DeedBook 9623, Page 351Recorded12/15/2021

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,051DeedBook 9570, Page 461Recorded6/6/2021

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,051DeedBook 9495, Page 114Recorded7/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 1908